X

Czego szukasz?

Jak kupować i nie dać się złej żywności?

Gotowanie i przygotowanie posiłków dzieje się na targu

W trakcie robienia zakupów, na łące, w parku, podczas zbierania dzikich warzyw, ziół i kwiatów – tu zaczyna się gotowanie. W kuchni następuje tylko składanie posiłku. To, co jest w lodówce i na półkach kuchennych, znajdzie się w garnku. To właśnie w czasie zakupów włączamy świadomość.

Prawdziwe pożywienie

Jedzenie powinno być żywe. Lubię, gdy coś jest zerwane i zjedzone w krótkim czasie, w przeciągu pół godziny, bo właśnie wtedy jest to żywe i najbardziej odżywcze. Większość zwierząt roślinożernych je prosto z ziemi, a w pół godziny wiele z tego jest już w krwiobiegu. Prawdziwe pożywienie rośnie też z dala od pola uprawnego, z dala od pestycydów i środków chemicznych.

Na zakupach istotne są dwie rzeczy

gdzie robić zakupy

Po pierwsze wiedzieć gdzie i wiedzieć co. Ważną dla mnie zasadą jest zasada lewej ręki. Lewa ręka – ta, która nie myśli, ta, która czuje, ręka serca – ta powinna wybierać, co jest dla nas dobre i co powinno się znaleźć w kuchni. Tam gdzie się znajdziecie: na łące, czy w też na ekologicznym bazarze – ufajcie właśnie lewej ręce, ona was dobrze pokieruje.

Kupujcie świadomie

Najlepiej w takich miejscach, gdzie znacie pochodzenie warzyw i owoców i wiecie, że nie są GMO albo spryskane pestycydami. Wiedzieć „CO” to znaczy przynosić te roślinki, które pomogą nam w powrocie do zdrowia. Obecnie mamy sezon na mniszka lekarskiego, którego nazwa wskazuje na jego wielce terapeutyczne właściwości, można z niego sporządzić wspaniałą sałatkę.

Jest też młoda pokrzywa, nasza polska uzdrowicielka

Pokrzywę mamy za darmo i może nam pomóc w powrocie do zdrowia. Przez całe lato, zawsze jest coś pożywnego na łące i nie trzeba płacić. W sklepie natomiast to rukola, odmiana dużo bogatsza w substancje odżywcze, niż zwykła sałata lub jarmuż, doskonale oczyszczający wątrobę.

źródło witaminy C

W Polsce mamy też wspaniałą tradycję jedzenia owoców!

Polecam, aby jak najczęściej je kupować, gdyż sezon na nie się zbliża. Niebawem pojawią się min. maliny, truskawki, jagody, borówki.

Korzystajmy z tego dobrodziejstwa naszej natury.

żywienie terapeutyczne: jak zadbać o wątrobę
Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *