X

Czego szukasz?

żywienie terapeutyczne pozwala zadbać o skórę

Skóra to największy organ chroniący nasze ciało przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Dzięki zawartym w niej receptorom czujemy ból, temperaturę i dotyk. Zdrowa skóra jest też miejscem produkcji ważnej dla naszego zdrowia witaminy D3. Skóra zużywa się na co dzień, łuszcząc swoją wierzchnią warstwę i odbudowując ją nowo powstałymi komórkami. W tym wiecznie trwającym procesie odnowy, komórki z głębi skóry stopniowo przesuwają się ku jej powierzchni, aby w końcu, po około 30 dniach, oderwać się od niej. Teoretycznie mamy więc szansę poprawić wygląd naszej skóry w miesiąc.

dlaczego skóra się starzeje

Jak dbać o skórę?

Skóra odzwierciedla nasz ogólny stan zdrowia. W szczególności odzwierciedla stan zdrowia przewodu pokarmowego i wątroby.Nasz układ pokarmowy wraz z wątrobą jest odpowiedzialny za nasze odżywianie, produkcję energii, jak też za neutralizację i eliminację toksyn z organizmu. Skóra pomaga mu, przejmując funkcję detoksykacji i wydalając nawet do pół kilograma toksyn dziennie. Skutki uboczne tej pracy przy zaniedbanej wątrobie pojawiają się często jako problemy skórne lub jej przedwczesne wiotczenie i starzenie się. Dbając więc o zdrowie naszych jelit i wątroby, dbamy o naszą skórę. Piękna skóra jest efektem zdrowego przewodu pokarmowego i odpowiedniej diety. Dobrą drogą do usprawnienia wątroby jest Żywienie Terapeutyczne. Polega ono na cyklicznych Terapiach Żywieniowych w celu detoksykacji przewodu pokarmowego włącznie z wątrobą.

Sprawnie funkcjonujący przewód pokarmowy a zdrowa skóra

Sprawnie funkcjonujący przewód pokarmowy jest gwarancją odpowiedniej absorpcji składników pokarmowych. Są wśród nich witaminy i minerały bardzo istotne dla zdrowia skóry. Na szczególną uwagę zasługuje tu witamina C. Wspólnie z witaminą A, cynkiem, krzemem i siarką bierze ona udział w biosyntezie i ochronie kolagenu. To strukturalne białko, które stanowi 70% białka w naszej skórze „skleja” i czyni ją jędrną i elastyczną. Niedobór kolagenu objawia się w postaci przedwczesnych zmarszczek, nadmiernego cellulitu i łatwo pękającej skóry. Witamina C jest też silnym przeciwutleniaczem skutecznie chroniącym naszą skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników pochodzących z promieniowania UV.

Zdrowa skóra powinna też być odpowiednio nawodniona

Zdrowa skóra powinna też być odpowiednio nawodniona. Niestety woda sprzedawana dziś w plastikowych butelkach daleko odbiega jakością od prawdziwej, czystej wody, która może nas nawodnić. Prawdziwie dobra woda nawadnia komórki przechodząc do ich wnętrza i sprzyjając ich naturalnej jędrności. Nawet mała ilość dobrej jakości wody jest nas w stanie odpowiednio nawodnić. Woda powinna też być w skórze odpowiednio zatrzymana z zewnątrz, co przedłuża korzystny stan nawodnienia skóry i poprawia jej jakość. Doskonałe do tego celu są preparacje naskórne bezwodne, na bazie tłuszczy i wosku.

wosk

Aby poprawić funkcje i wygląd skóry należy przestać ją zatruwać

Główną przyczyną starzenia się skóry jest stres oksydacyjny, który oprócz zaniedbanego wnętrza może być spowodowany czynnikami zewnętrznymi. Do tych zaliczyć możemy powietrze i wodę, z którymi nasza skóra ma na co dzień bezpośredni kontakt. Niestety są one coraz gorszej jakości, zatrute substancjami chemicznymi pochodzącymi między innymi z naszych środków czyszczących, kosmetyków i ubrań.

Naucz się chronić skórę

Paradoksalnie, w poszukiwaniu ochrony, nakładamy na skórę coraz to więcej kosmetyków obiecujących protekcję, ale zawierających jeszcze więcej szkodliwych dla niej substancji. Wystraszeni germofobiczną propagandą coraz dokładniej myjemy skórę w toksycznych mydłach i płynach z nią niekompatybilnych, wysuszając ją i niszcząc, po czym nakładamy na nią jeszcze więcej chemii w nadziei jej nawilżenia i regeneracji. Nadużywając chemicznych środków czyszczących zmieniamy też jej naturalny, lekko kwaśny odczyn sprzyjający mikroorganizmom z nią symbiozującym. Alternatywą mogą tu być czyściki do ciała nie wymagające szkodliwych substancji chemicznych, szare mydło i preparacje prawdziwie dla skóry korzystne.

Promieniowanie słoneczne a zdrowa skóra

Na skórę oddziałowuje promieniowanie słoneczne, w skład którego wchodzą zarówno prozdrowotne jak i degeneracyjne długości fal. Tutaj producenci toksycznych kosmetyków reklamują kolejną dawkę chemii, mającej nas przed słońcem ochronić. Okazuje się, że „sunblockery” są jednak dla naszej skóry szkodliwsze niż nasza gwiazda. Słońce generuje wysoką temperaturę, przed którą chroni nas zdrowa skóra, pocąc się i skutecznie absorbując ciepło i chłodząc nasze wnętrze. Badania naukowe pokazują, że chemiczne blokery blokują nie tylko promienie słoneczne, ale też gruczoły potowe uniemożliwiając nam termoregulację. Alternatywą mogą tu być parasol i lekka opalenizna, która chroni skórę i suplementuje też witaminę D3.

Toksyczne materiały

Poza toksycznymi kosmetykami, w kontakcie z naszą skórą są też na co dzień materiały, w które się ubieramy. Te również blokują perspirację i zatruwają skórę. Bawełna jest uprawą pochłaniającą jedną czwartą całości używanych na świecie pestycydów. Tuż po wyprodukowaniu, większość nieekologicznych ubrań, moczonych jest w toksycznych mieszankach, aby były piękne, miękkie i bezpiecznie mogły być przechowywane w magazynach, aby nie zostać zjedzone przez mole. W sumie, przy i po produkcji ubrań, używanych jest kilka tysięcy toksycznych związków chemicznych. Ubrania, kiedy już trafią do naszych domów pierzemy w trujących proszkach, zmiękczaczach i płynach do płukania, które w kontakcie ze skórą wysuszają ją i powodują alergie. Alternatywy to dobrze już wyprane ubrania „secondhand”, ubrania z ekologicznej bawełny, konopi lub lnu. Alternatywą jest tu też szare mydło lub dobre, hipoalergiczne środki piorące.

preparacje naskórne

Dbaj o skórę!

O naszą piękną skórę możemy zadbać dwojako – dbając o zdrowie przewodu pokarmowego i wątroby oraz mądrze chroniąc ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak toksyczne środki czystości, trujące kosmetyki i chemicznie traktowane, nowe ubrania.

chefirek
Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *